NZT - Įvadas

 

English


  • Laisva valstybinė žemė
  • Žemės reforma
  • Dokumentų patikros
  • Aukcionai
  • Geodezija ir kartografija

Įvadas

Lietuvai atgavus nepriklausomybę iškilo būtinybė inventorizuoti geografinius objektus: šalies centrą, aukščiausias kalvas, žemiausią šalies tašką, upių baseinus, pelkes, ežerus ir daugelį kitų dalykų. Fragmentiški tyrimai parodė, kad daugelis geografinių objektų kiekybinių parametrų nėra tikslūs. Pavyzdys – aukščiausias Lietuvos taškas.
Atliktas tyrimas apėmė Europos centro padėties nustatymą, Lietuvos geografinio centro padėties nustatymą, hidrografinių objektų ekstremumus, reljefo taškų ekstremumus bei geografinių pavadinimų ekstremumus. Tyrimus, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos užsakymu, atliko Vilniaus universiteto, Geologijos ir geografijos instituto ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto mokslininkai. Tyrimų metu buvo patikslinti kiekybiniai tirtų objektų rodikliai, taikant modernius tyrimo metodus ir technologijas.
Europos centro padėties nustatymas apėmė informacinių šaltinių ir centro nustatymo istorinę analizę, geografinių koordinačių nustatymą, išvadų ir pasiūlymų suformulavimą. Jis buvo paremtas specialiai atliktais moksliniais geografiniais tyrimais ir turimais naujausių tyrinėjimų rezultatais.
Lietuvos geografinio centro padėties nustatymas apėmė informacinių šaltinių ir centro nustatymo istorinę analizę, geografinių koordinačių nustatymą, nuotolio nuo pusiaujo ir Grinvičo meridiano nustatymą, išvadų ir pasiūlymų suformulavimą.
Upių ekstremumų tyrimai apėmė ekstremalių charakteristikų nustatymą: ilgiausia, trumpiausia, žiotyse plačiausia, siauriausia, greičiausios tėkmės, labiausiai slenkstėtos, labiausiai patvinstančios ir nusenkančios; vingiuočiausios ir tiesiausios; didžiausio ir mažiausio tėkmių tankio upių baseinai, išvadų ir pasiūlymų suformulavimą. Objektų koordinatės nustatytos LKS-94 koordinačių sistemoje sekundės tikslumu. Tėkmių ilgio nustatymo tikslumas 0,1 km, tėkmių tankio – 0,01 km/km².
Šaltinių ekstremumai apėmė žymiausių šaltinių pavadinimus ir aprašus, šaltinių analizę, objektų koordinates, išvadas ir pasiūlymus.
Tvenkinių ekstremumai apėmė ekstremalių charakteristikų nustatymą, plotų skaičiavimą, tvenkinių koordinates, išvadas ir pasiūlymus. Tvenkinių plotų nustatymo tikslumas 0,1 ha. Visuomenėje jau kuris laikas vyksta ginčas dėl giliausio Lietuvos ežero ir didžiausios gelmės vietos. Nors XX a. pirmoje pusėje Tauragno ežere (Utenos raj.) buvo išmatuota didžiausia Lietuvoje 60,5 m gelmė, tačiau vėliau, matuojant batimetriniame plane nurodytoje vietoje, šios gelmės rasti nepavyko. Antra vertus, egzistavo tikimybė, kad už Tauragną gilesnis yra Malkėstaičio ežeras (Molėtų raj.), kuriame XX a. viduryje buvo išmatuotas 57,0 m didžiausias gylis.
Ežerų ekstremumų tyrimai apėmė ekstremalių gylio charakteristikų fiksavimą, Tauragno ir Malkėstaičio ežerų gylių matavimus ir batimetrinių planų sudarymą, išvadų ir pasiūlymų parengimą. Gylių matavimams naudotas prietaisas Color Plotter/Fish Finder (JLS-700X), kurio tikslumas ±10cm. Gylio profiliai vesti kas 50 m, o taškai fiksuoti ne rečiau kaip 3 m. Sudaryti batimetrinai planai, naudojant Surfer programą.
Pelkių ekstremumų tyrimai apėmė ekstremalių charakteristikų nustatymą, pelkių arealų koordinates, išvadas ir pasiūlymus.
Reljefo ekstremumų tyrimai apėmė ekstremalių charakteristikų nustatymą, 10 aukščiausių ir žemiausių reljefo taškų geografinių koordinačių ir aukščių nustatymą, taikant GPS sistemą, išvadas ir pasiūlymus. Aukščių nustatymo tikslumas 0,01 m.
Geografinių pavadinimų ekstremumų tyrimai apėmė ekstremalių charakteristikų nustatymą, geografines koordinates, išvadas ir pasiūlymus.


Paskutinis atnaujinimas: 2012-12-10 08:09:12

 

 

Artimiausi renginiai
Apie nžt
Istorija
Logotipas
Apie NŽT 


Informacija teikiama
tel. 8 706 86 666

Nepavykus prisiskambinti, prašome kreiptis el. paštu.

Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 8639678
Šiandien apsilankė: 5485
Dabar naršo: 87
 
 
 
 
  
     
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Kodas 188704927
 Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius. Tel. 8 706 86666, faks. 8 706 86949, el. paštas nzt@nzt.lt
Biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Kontaktai | Svetainės struktūra | Lankytojo atmintinė
Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems.