NZT - Klausimai-atsakymai

 

English

 Pradžia
Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 21009149
Šiandien apsilankė: 5133
Dabar naršo: 177
Klausimai-atsakymai
2018-07-17
Sveiki, kokius veiksmus reikia atlikti norint panaikinti kelio servitutą (214) arba pakeisti jo vietą. Į kokias institucijas reikia kreiptis? Kokius dokumentus reikia pristatyti? Ar visais atvejais reikalingi kaimynų sutikimai?

Informuojame, kad servitutas gali būti panaikintas tik Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – CK) ketvirtosios knygos VII skyriaus trečiajame skirsnyje nustatytais pagrindais ir tvarka.

CK 4.124 straipsnio 1 dalyje nurodytais pagrindais nustatytas ir Nekilnojamojo turto registre įregistruotas servitutas, vadovaujantis CK 4.130 straipsnio 1 dalimi, baigiasi:

1)     jo atsisakius;
2)     tam pačiam asmeniui tapus ir viešpataujančiojo, ir tarnaujančiojo daikto savininku;
3)     žuvus viešpataujančiajam ar tarnaujančiajam daiktui;
4)     pablogėjus tarnaujančiojo daikto būklei;
5)     išnykus servituto būtinumui;
6)     suėjus senaties terminui.

Norint panaikinti (CK nustatytais pagrindais) servitutą, įregistruotą Nekilnojamojo turto registre, svarbu atkreipti dėmesį į servituto nustatymo pagrindą. Tuo atveju, jeigu servitutas buvo nustatytas sandoriu, jis gali būti naikinamas tik šiame sandoryje nurodytomis sąlygomis arba papildomu susitarimu, o esant ginčui dėl jo panaikinimo – teismo sprendimu.

Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 23 straipsnio 9 dalyje reglamentuojama, kad administraciniu aktu nustatytas servitutas CK nustatytais pagrindais baigiasi, kai institucija, priėmusi sprendimą nustatyti servitutą, priima sprendimą tokį servitutą panaikinti.

Informuojame, kad teisės aktuose nenumatyta servitutų (jų turinio ar vietos) keitimo procedūra, teisės aktai numato tik naujo servituto nustatymo ir nustatyto servituto panaikinimo atvejus. Todėl, norint pakeisti servituto vietą, būtina nustatyti naują servitutą CK nustatytais pagrindais, ir tik po to kreiptis į Nacionalinę žemės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos

(toliau – Tarnyba) dėl servituto, kurį norima panaikinti, pripažinimo pasibaigusiu, išnykus servituto būtinumui.

CK 4.135 straipsnyje nurodyta, kad servitutas, išnykus jo būtinumui, gali būti naikinamas tarnaujančiojo daikto savininko ir viešpataujančiojo daikto savininko susitarimu, o tuo atveju, jeigu tarnaujančiojo daikto savininkas ir viešpataujančiojo daikto savininkas nesusitaria, sprendimą dėl servituto pabaigos priima teismas.

Paaiškiname, kad tais atvejais, kai servitutas buvo nustatytas administraciniu aktu, jis gali būti panaikintas Tarnybos vadovo arba jo įgalioto teritorinio padalinio vadovo sprendimu, tik atitinkamai esant viešpataujančiojo daikto savininko raštu įformintam atsisakymui ir / arba tarnaujančiojo daikto ir viešpataujančiojo daikto savininkų tarpusavio susitarimui. Šiuo aptartu atveju Tarnybos teritoriniam skyriui turi būti pateikta: viešpataujančio arba tarnaujančio daikto savininko pasirašytas prašymas panaikinti servitutą, kartu pateikiant pirmiau minėto raštiško atsisakymo arba susitarimo patvirtintą kopiją (gali būti pridedama planinė medžiaga).

Atsižvelgdami į tai, kas išdėstyta, ir atsakydami į Jūsų klausimą dėl kaimynų sutikimo būtinybės naikinant servitutą, paaiškiname, kad jeigu kaimyninių sklypų savininkai yra viešpataujančiojo daikto savininkai, jų sutikimas dėl servituto panaikinimo yra privalomas.

 

Atgal
  
     
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Kodas 188704927
 Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius. Tel. 8 706 86666, faks. 8 706 86949, el. paštas nzt@nzt.lt
Biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Kontaktai | Svetainės struktūra | Lankytojo atmintinė
Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems.