NZT - straipsniai :Įteisinta NŽT pareiga ginant viešąjį interesą tiesiogiai kreiptis į teismą dėl kitų patikėtinių veiksmų

 

English

 Pradžia
Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 13987558
Šiandien apsilankė: 17935
Dabar naršo: 256
Aktualijos
2019-02-22
Įteisinta NŽT pareiga ginant viešąjį interesą tiesiogiai kreiptis į teismą dėl kitų patikėtinių veiksmų

Š. m. vasario 14 d. Seimas priėmė Žemės įstatymo 32 straipsnio pakeitimo įstatymą, kuriuo Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) suteikta teisė kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo, kai yra pagrindo manyti, kad viešasis interesas pažeistas valstybinės žemės naudojimo, valdymo ir disponavimo ja srityje, ir toks pažeidimas yra siejamas su kito, ne Nacionalinės žemės tarnybos, valstybinės žemės patikėtinio atliktais veiksmais (neveikimu).

Priėmus minėtą įstatymą, Nacionalinei žemės tarnybai nurodyta teisė suteikta tais atvejais, kai viešasis interesas pažeistas dėl savivaldybės ar kitos įstatymų nustatytos institucijos veiksmų ar neveikimo (pvz., jei savivaldybė, valdydama patikėjimo teise valstybinės žemės sklypą, sudarytų neteisėtą žemės nuomos sandorį). Iki teisės kreiptis į teismą suteikimo, tiek dėl Nacionalinės žemės tarnybos priimtų sprendimų, tiek dėl kitų valstybinės žemės patikėtinių priimtų sprendimų, kuriais galėjo būti pažeistas viešasis interesas, į teismą kreipdavosi prokuratūros.

Priimtu įstatymu nustatyta jau nebe teisė, bet pareiga Nacionalinei žemės tarnybai kreiptis į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo tais atvejais, kai viešasis interesas pažeistas dėl pačios Nacionalinės žemės tarnybos arba institucijų, kurių funkcijas ji perėmė (apskričių viršininkų administracijų), veiksmų ar neveikimo, kurių Nacionalinė žemės tarnyba administracine tvarka pati ištaisyti negali.

Pagal galiojančias nuostatas NŽT tikrina savo teritorinių skyrių veiksmų, vykdant žemės reformą, teisėtumą. Žemės tvarkymo ir administravimo sritis yra labai plati ir reikalauja specifinių (žemėtvarkos, kadastro ir kt.) žinių, todėl dažniausiai būtent Nacionalinė žemės tarnyba yra ta institucija, kuriai pagal kompetenciją nagrinėti teikiami ir kiti pranešimai apie pažeidimus, padarytus šioje srityje ir kitų valstybinės žemės patikėtinių. Nustačiusi pažeidimus, padarytus kitų valstybinės žemės patikėtinių, Nacionalinė žemės tarnyba apie juos iki minėtos įstatymo pataisos pranešdavo prokuratūrai. Nuo šiol Nacionalinė žemės tarnyba, ištyrusi kitų valstybinės žemės patikėtinių atliktus neteisėtus veiksmus, pati kreipsis į teismą gindama viešąjį interesą. Tokiu būdu bus racionaliau naudojami žmogiškieji ištekliai, o bylos dėl viešojo intereso gynimo operatyviau pasieks teismus.

Svarbu pažymėti, kad Nacionalinė žemės tarnyba, gindama viešąjį interesą, ir iki įstatymo pakeitimo kreipdavosi į teismą, kai nustatydavo pačios Nacionalinės žemės tarnybos teritorinių skyrių arba tuomečių apskričių viršininkų administracijų padarytus pažeidimus, kurių negalima ištaisyti administracine tvarka.

Dalintis
 
Spausdinimo versija  Spausdinimo versija

  
     
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Kodas 188704927
 Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius. Tel. 8 706 86666, faks. 8 706 86949, el. paštas nzt@nzt.lt
Biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Kontaktai | Svetainės struktūra | Lankytojo atmintinė
Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems.