NZT - straipsniai :2022 m. atlikta beveik 10 000 žemės naudojimo patikrinimų

  NACIONALINĖ ŽEMĖS TARNYBA
PRIE APLINKOS MINISTERIJOS

 

English

 Pradžia
Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 32757519
Šiandien apsilankė: 7508
Dabar naršo: 81
Naujienos
2023-01-18
2022 m. atlikta beveik 10 000 žemės naudojimo patikrinimų

2022 metais Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) atliko 9 818 žemės naudojimo valstybinės kontrolės patikrinimų visoje Lietuvoje, iš kurių – 2 989 patikrinimai atlikti pagal gautus asmenų pranešimus ar skundus.

Iš viso nustatyti 4 588 žemės naudojimo tvarkos pažeidimai: 3 085 valstybinės ir privačios žemės užėmimo / savavališko naudojimo atvejai; 1 307 žemės naudojimo apleidimo atvejai; 76 žemės sklypų naudojimo ne pagal nustatytą pagrindinę žemės naudojimo paskirtį (būdą), trukdymo žemės naudotojui naudoti žemę pagal nustatytą pagrindinę žemės naudojimo paskirtį (būdą) atvejai; 17 priemonių nesiėmimo, skirtų sunaikintiems ar sugadintiems riboženkliams atkurti, atvejų; 2 derlingojo dirvožemio sluoksnio išsaugojimo atliekant žemės kasimo darbus taisyklių pažeidimo atvejai; 1 privalomų dirvožemio apsaugos priemonių nevykdymo atvejis.

„2022 metais ypatingą dėmesį skyrėme savavališko žemės užėmimo (naudojimo) patikrinimams ir apleistų žemės sklypų patikrai“, – sako NŽT vadovas Saulius Mocevičius.

Tarnybos vadovo teigimu, žemės naudojimo valstybine kontrole siekiama užtikrinti tinkamą valstybės ir kitų asmenų teisėtų interesų įgyvendinimą, o ne skirti kuo daugiau baudų.

„Įvairiomis prevencinėmis priemonėmis raginame asmenis patiems susitvarkyti, pašalinti galimus pažeidimus nelaukiant mūsų darbuotojų atvykimo. Džiugu, kad pastaraisiais metais pastebime daugiau teigiamų žmonių mąstymo, požiūrio ir elgesio pokyčių. Visų pirma, dingsta ilgus metus buvusi gaji nuostata, kad valstybinė žemė yra „niekieno“ žemė ir joje galima daryti ką nori. Taip pat žmonės jau daug atsakingiau žiūri ir į savo žemės tvarkymą – abejodami dėl kokių nors savo planuojamų veiksmų (statybų, želdinių įveisimo ir pan.) daug dažniau konsultuojasi su mūsų specialistais, kad ateityje nepridaryti sau bereikalingų problemų, nes už pažeidimą galima gauti administracinę nuobaudą, tačiau pažeidimą juk vis tiek teks pašalinti. Taigi sąmoningai daryti pažeidimų tiesiog neapsimoka“, – atkreipia dėmesį S.  Mocevičius.  

S. Mocevičius palankiai vertina nuo 2022 m. liepos 1 d. įsigaliojusias Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, suteikiančias NŽT teisę tam tikrais atvejais nepradėti administracinių nusižengimų teisenos procedūrų, o vietoj jų asmenims skirti žodinę pastabą.

„Vis dėlto, nepaisant to, kad asmenims yra skirta žodinė pastaba, nustatytus pažeidimus privaloma pašalinti. Aptikę, kad pažeidimai nepašalinti, antrą kartą žodinės pastabos skirti negalime ir privalome pradėti administracinių nusižengimų teiseną. Dauguma asmenų įspėti, paraginti pašalina pažeidimus, tačiau yra ir piktybiškai nesitvarkančių, tad jų atžvilgiu, deja,  privalome imtis kraštutinių priemonių“, – pažymi NŽT vadovas.

2022 m. iš viso už žemės naudojimo tvarkos pažeidimus skirta 44 367 eurai baudų.

Išsami informacija apie 2022 m. atliktus patikrinimus ir nustatytus pažeidimus pateikiama interaktyvioje Žemės naudojimo valstybinės kontrolės ataskaitoje.

„Interaktyvioje ataskaitoje pateikiame ne tik šios veiklos rezultatus, bet ir duomenų analizę, skaitmeninius patikrinimų ir pažeidimų žemėlapius. Taip pat vaizdinę medžiagą apie tinkamą žemės naudojimą“, – sako NŽT Žemės naudojimo valstybinės kontrolės skyriaus vadovas Virgis Valentukevičius.

Pasak V. Valentukevičiaus, nuo 2021 m. pradėtos naudoti šiuolaikinės patikrinimų planavimo priemonės duoda teigiamų rezultatų.

„Platus modernių GIS priemonių naudojimas leidžia tiksliai identifikuoti rizikingiausius žemės sklypus (plotus), kuriuos būtina patikrinti, bei nuosekliai suplanuoti patikrinimus. Tokiu būdu žemės naudojimo valstybinė kontrolė vykdoma efektyviau, greičiau išaiškinami įvairūs žemės naudojimo tvarkos pažeidimai ir, žinoma, taupomi žmogiškieji ir finansiniai resursai“, – teigia V. Valentukevičius.

NŽT Žemės naudojimo valstybinės kontrolės skyriaus vadovas taip pat pabrėžia daug aktyvesnį žmonių susidomėjimą patiems dalyvauti žemės naudojimo valstybinės kontrolės veikloje ir apie pastebėtus žemės naudojimo tvarkos pažeidimus pranešti NŽT. Žmonių patogumui nuo 2021 m. rudens veikia atskira Žemės naudojimo valstybinės kontrolės interneto svetainė, pritaikyta ir mobiliesiems įrenginiams, kurioje galima paprastai ir patogiu būdu pranešti apie pastebėtus žemės naudojimo tvarkos pažeidimus.
 
Spausdinimo versija  Spausdinimo versija

    

 
Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Kodas 188704927
 Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius. Tel. 8 706 86 666, el. paštas [email protected]
Biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Kontaktai | Svetainės struktūra 
Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems.