NZT - straipsniai :Naudojimosi žemės sklypu tvarkos nustatymas, kai vienas iš bendraturčių yra valstybė

 

English

 Pradžia
Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 27263709
Šiandien apsilankė: 3705
Dabar naršo: 160
Naujienos
2022-06-29
Naudojimosi žemės sklypu tvarkos nustatymas, kai vienas iš bendraturčių yra valstybė

Nuosavybės teises į valstybinę žemę asmenys įgyja, kai atkuriamos nuosavybės teisės į žemę grąžinant ją natūra arba perduodant ar suteikiant žemės sklypus nuosavybėn neatlygintinai ir kai įstatymų nustatyta tvarka valstybinės žemės sklypai asmenims suteikiami nuosavybėn neatlygintinai, parduodami ar perleidžiami pagal civilinius sandorius.

Įstatymų numatytais atvejais asmeniui nuosavybėn gali būti perleidžiamas ne visas valstybinės žemės sklypas, o tik jo dalis. Tokiu atveju žemės sklypas yra valdomas valstybės ir privataus asmens bendrosios dalinės nuosavybės teise.

Šiais atvejais valstybės vardu veikia ir bendraturčio teises į žemės sklypą įgyvendina Nacionalinė žemės tarnyba arba kitas valstybinės žemės patikėtinis, kuriam įstatymų nustatyta tvarka perduota valstybei priklausanti bendrosios dalinės nuosavybės teise valdomo žemės sklypo dalis.

Žemė, kaip ir bet kuris kitas bendrosios dalinės nuosavybės objektas (namas, butas ir pan.), valdoma, ja naudojamasi ir disponuojama bendraturčių sutarimu.

Perleidžiant dalį valstybinės žemės sklypo asmens nuosavybėn, paprastai naudojimosi žemės sklypu tvarka nėra nustatoma, ir tai gali apsunkinti žemės sklypo bendraturčiams nuosavybės teise priklausančių žemės sklypo dalių valdymą, naudojimą ir disponavimą jomis.

Pavyzdžiui, bendraturtis, pageidaujantis įkeisti jam nuosavybės teise priklausančią žemės sklypo dalį, privalo gauti kitų bendraturčių sutikimą, jeigu žemės sklypo bendraturčiai nėra sudarę notaro patvirtintos naudojimosi žemės sklypu tvarkos nustatymo sutarties.

Valstybinės žemės valdymą, naudojimą ir disponavimą ja reglamentuojančiuose teisės aktuose nenumatyta galimybė įkeisti valstybinę žemę, todėl žemės sklypo bendraturtis negalėtų gauti valstybinės žemės patikėtinio, kuris įgyvendina valstybei priklausančios žemės sklypo dalies savininko teises, sutikimo įkeisti žemės sklypo dalį.

Tačiau tuo atveju, jeigu žemės sklypo bendraturčiai yra sudarę notaro patvirtintą naudojimosi žemės sklypu tvarkos nustatymo sutartį, asmuo jam priklausančią žemės sklypo dalį gali įkeisti be kitų bendraturčių sutikimo.

Nustatant naudojimosi žemės sklypu tvarką, turi būti parengtas žemės sklypo planas su bendraturčiams išskirtomis žemės sklypo dalimis. Žemės sklypo planas rengiamas privataus asmens, pageidaujančio nustatyti naudojimosi tvarką bendrosios dalinės nuosavybės teise su valstybe valdomu žemės sklypu, iniciatyva ir privataus asmens lėšomis.

Žemės sklypo bendraturčiams tenkančios žemės sklypo dalys turi būti tokios, kad kiekvienam bendraturčiui išskirta žemės sklypo dalis būtų racionalių ribų. Jeigu valstybei nuosavybės teise priklausančioje žemės sklypo dalyje yra statinių ir įrenginių, turi būti užtikrinta galimybė juos naudoti pagal paskirtį. Nustatoma naudojimosi žemės sklypu tvarka kiekvienu konkrečiu atveju turi būti tokia, kad nekiltų prielaidų konfliktinėms situacijoms atsirasti. Parengtas žemės sklypo planas su bendraturčiams išskirtomis žemės sklypo dalimis turi būti suderintas su Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniu skyriumi pagal žemės sklypo buvimo vietą.

Susitarimas dėl naudojimosi žemės sklypu tvarkos nustatymo turi būti patvirtintas notaro. Susitarimo patvirtinimo išlaidas taip pat apmoka privatus asmuo, inicijavęs naudojimosi tvarkos žemės sklypu nustatymą.

 
Spausdinimo versija  Spausdinimo versija

    
 
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Kodas 188704927
 Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius. Tel. 8 706 86 666, el. paštas [email protected]
Biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Kontaktai | Svetainės struktūra 
Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems.